TOYS MADE IN EUROPE

Select Your Currency

Plienkovanie novorodeniatka

Ak začíname plienkovať práve narodené bábätko tak sa nám vynárajú dve dôležité otázky: Aký typ plienok je najlepší a koľko plienok potrebujem. Novorodeniatko treba prebaľovať veľmi často. Zvyčajne každú druhú hodinu, čo znamená minimálne 12 prebalení za deň. Niektoré bábätká vyžadujú prebaliť po každom kŕmení, iné dokonca každú hodinu.

V každom prípade by ste si mali ujasniť, či chcete používať látkové alebo jednorázové plienky. Nie je na škodu mať samozrejme doma oba druhy plienok. Ak používate látkové, majte v zálohe rozhodne jednorázovky pre zlé dni, keď dieťatko popišalo čo sa dalo a Vy ste príliš vyčerpaná na pranie alebo sa jednoducho v daždivom počasí nič neusušilo. A ak sa rozhodnete používať jednorázovky, vždy majte v zálohe i dáke tie látkovky s nohavičkami; i tie jednorázovky sa môžu minúť a v nečase nie vždy máte možnosť či chuť utekať kúpiť ďalšie. Alebo na ne dieťatko môže jednoducho zle reagovať, schytať plienkovú dermatitídu a nezaškodí týždeň látkovania. Ak chcete používať predovšetkým jednorázové plienky a látkové kupujete do zálohy či na skúšku, uprednostnite nejaké lacné jednoveľkostné (zvyčajne sú 0-15kg), či už štvorcovky alebo tvarované plienky alebo najlepšie, mix oboch; a k nim samozrejme dve jednoveľkostné nepremokavé nohavičky, pre istotu rozdielnej výroby či aspoň materiálu.

Pre nutnosť častého prebaľovania pokladám pre novorodenca za najvhodnejšie bavlnené viacvrstvové plienky. Sú lacné, savé, jednoducho sa používajú, vynikajúco sa perú a sušia. Počas prvých týždňov po pôrode, keď ste sústavne unavená, je skvelé mať niečo, čo sa ľahko perie a suší. Môžete použiť viacvrstvovky rovno zo sušičky, nepotrebujú žiadne skladanie, iba ich vsuniete dieťatku pod zadoček.

Látkové viacvrstvové plienky majú ešte jednu výhodu, pre ktoré ich mám mimoriadne rada - nie je vám ľúto ich vymeniť. Novorodeniatka sú mimoriadne citlivé na vlhko a nie je žiadúce ich nechávať v žiadnej popišanej plienke, prvý mesiac skončia s vysypaným zadočkom. Jednorázovku Vám je ľúto jednoducho vyhodiť hneď po prvom "cvrknutí" a pri nohavičkovej plienke s flísovou vrstvou pre pocit sucha tiež budete uvažovať, že ešte niečo znesie. Nie je to správne, hlavne nie pri práve narodenom bábätku.

Mimochodom neľutujte bábätku dokúpiť flísovú separačnú vložku pre pocit sucha aspoň k polovici plienok. Ak viete, že teraz papkalo a ešte nezaspí a popišká sa tak zo 3-4krát než zaspí, tak nie je až taká potrebná, ale ak sa chystá spinkať na dlhšie bez prebaľovania, len mu ju kľudne dajte - dieťatko sa cíti lepšie a je to bezpečnejšie pre jeho citlivý zadoček. 

Pre unavených a vyčerpaných rodičov je vynikajúca kombinácia látkových plienok na deň a jednorázoviek na noc. Táto kombinácia má i tú vyhodu, že predsa len nie je na škodu začať učiť bábätko kedy je noc a deň - ono mu to chvíľu trvá, ale príde na to, a prebaľovanie ho predsa len prebúdza. S jednorázovkou preskočíte jedno - dve prebalenia s menšími výčitkami svedomia. Počas prvého mesiaca sa bábätko prebúdza zvyčajne každé dve-tri hodinky, postupne sa to bude predlžovať.

Na deň budete pre novorodenca potrebovať 12-15 plienok (na plné látkovanie, ak ich miešate s jednorázovkami, tak menej). Nezabudnite prikúpiť 3-4 vrchné nohavičky . Na výber máte polyester lamitovaný polyuretánom známy pod menom PUL, flís alebo vlnu. Najpopulárnejšie a najlacnejšie sú PUL nohavičky, najdrahšou ale i najzdravšou alternatívou je vlna. Môžete uprednostniť i strednú cestu - flís, je rovnako vzdušný ako vlna za polovičnú cenu a rýchlo schne podobne ako PUL, ktorému tá priedušnosť naozaj chýba. Nevyžaduje extra starostlivosť, stačí ho oprať spolu s plienkami. Je trochu menej vodoodolný ako vlna a PUL, ale pri novorodeniatkach by to ešte nemal byť problém, ešte nemočia veľa naraz a sú často prebaľované (kupujte kvalitný flís : 100% polyester, polar fleece, Maiden Mills fleece !!). Zvyčajne stačí kúpiť 1 novorodenecké XS nohavičky (napr. PUL, vlnu - vlna sa Vám pravdepodobne natiahne, PUL nie), v zálohe môžete mať nohavičky veľkosti S, a jedny jednoveľkostné nohavičky (napr. flís, ktoré oceníte pri prvých krôčkoch a sedení na studenej zemi i keby ste prestali látkovať). Naše XS vlniačiky sa natiahli na 6 mesiacov a S pulky vydržali do 1 roka. S touto výbavičkou si vystačíte pokojne na 2-3 dňové pracie cykly až do čias, keď Vaše bábätko vyrastie z novorodeneckých veľkostí a na zadoček mu vynikajúco padne veľkosť S alebo jednoveľkostné plienky.

Dovtedy si premyslíte, aké druhy plienok by Vám najviac vyhovovali a do ktorých druhov by ste chceli investovať dlhodobo. Viacvrstvové plienky si môžete ponechať ako vkladacie plienky alebo ich neskôr predať.

Samozrejme, nemusíte používať viacvrstvové plienky a mnohé mamičky sa rozhodnú ich nepoužiť, čo je v úplnom poriadku.

Druhou veľmi lacnou alternatívou je použitie tvarovaných plienok. 10-12 plienok Vám vydrží zhruba tak na 1 deň, zvyčajne sa odporúča zakúpiť 24ks. Majú jednu veľkú výhodu oproti viacvrstvovým - sú jednoveľkostné, takže Vám vydržia do tých dvoch - dva a pol roka. Tiež sa veľmi ľahko používajú a keďže nemajú zapínanie, zvyčajne sedia všetkým bábätkám.

Skvelou voľbou je kombinácia viacvrstvových / a - alebo / tvarovaných plienok so štvorcovými plienkami. Štvorcové plienky síce vyžadujú trochu skladania (ale veľmi jednoduchého skladania!), na druhej strane sú mimoriadne všestranné; môžu slúžiť ako ochrana oblečenia na odguckávanie či prikrývka, úžasne jemný uteráčik alebo hračka. Pri kúpe štvorcových nezabudnite skontrolovať ich gramáž. Nie každá štvorcová plienka z obchodu s dojčenským tovarom je vhodná na prebaľovanie. Samozrejme kombinácia hociktorých z uvedených možností je výborná. Môžete si kúpiť sadu viacvrstvových plienok , niekoľko tvarovaných a štvorcových plienok a vyskúšať 2-3 nohavičkové plienky.

Ak sa rozhodnete pre nohavičkový tvar plienok, pre novorodeniatko je lepšie kúpiť veľkosť Newborn (NB) / XS. Budú Vášmu dieťatku sedieť prvé mesiace vynikajúco. Novorodenecké veľkosti sa po dobrom opraní a ošetrení dajú pomerne slušne predať v bazári. Ponuka kapsových a All-In-One plienok v novorodeneckej veľkosti na našom trhu je žiaľ úzka. Je to dosť drahá investícia na tie prvé tri-štyri mesiace.

Môžete skúsiť i jednoveľkostné nohavičkové plienky, i keď sú na môj vkus príliš skorá investícia pre novorodenca, ak nepoznáte jeho veľkosť a tvar nožičiek. Pri jednoveľkostných nohavičkových plienkach je vždy lepšie kúpiť iba 1-2 na skúšku, aby ste videli ako dieťatku sedia. Aby ste neinvestovali hneď na začiatok do plienky, ktorá dieťatku nebude sedieť alebo Vám sa nebude páčiť.

Pri plienkovaní novorodeniatka v prvých týždňoch nesmieme zabudnúť na jeho pupok. Zvyšok pupočnej šnúry vytŕča a je lepšie ho nedráždiť šúchaním o plienku. Kýptik pupka môže odpadnúť do týždňa, môže to však trvať i mesiac. Preto je dôležité mať zo začiatku plienky a vrchné nohavičky, ktoré bábätku dobre sedia. To je ďalším dôvodom prečo sú viacvrstvové plienky také vynikajúce pre novorodeniatko. Dajú sa ľahko ohnúť alebo posunúť nižšie. Jednorázové plienky s otvorom na pupček ho často skôr dráždia a šúchajú ako chránia. Vlnené a flísové vrchné nohavičky sú taktiež skvelé na ochranu pupčeka. Sú jemné a mäkké a nespôsobia žiadne dráždenie. A zároveň veľmi pohodlné a vzdušné.

So zvláštnym nočným plienkovaním by som si v prvých mesiacoch nerobila starosti, nie je to nevyhnutné. Budete musieť nakŕmiť bábätko niekoľkokrát za noc a to znamená, že ho budete musieť i 2-3 krát za noc prebaliť, veľa toho nenaspíte. Môžete použiť iba viacvrstvové plienky alebo kombináciu dvoch plienok, ak by ste sa predsa báli premočenia, napr. štvorcovú plienku s viacvrstvovou plienkou alebo viacvrstvovú plienku s jednou vkladacou plienkou. Je lepšie si ušetriť na noc vlniačiky.

Na noc si môžete obstarať aj nohavičkové alebo kapsové plienky, ale osobne by som si ušetrila tie peniaze na neskôr, a investovala do nočného pliekovania až keď dieťatko prestane potrebovať prebaľovanie v noci tak často, asi 3 mesiace po narodení.

Nezabudnite mať plienky pri prebaľovaní vždy po ruke. Detičky z nejakého dôvodu veľmi radi piškajú práve vo chvíli, keď sú rozbalené. Pravdepodobne na ne pôsobí chlad.

Pri novorodeniatku je dôležité byť na prebaľovanie pripravený a mať dostatočný počet plienok bez stresu z prania a sušenia. Na prvé mesiace nie je dôležité mať plienky s chutnými vzormi alebo drahé plienky, ale plienky lacné, savé, rýchlo schnúce, ktoré sa ľahko používajú. Plienočky s roztomilými vzormi sediace chutne na malých zadočkoch môžete kúpiť ihneď ako Vaše dieťatko začne behať po dome po štyroch.

Tento článok som niekoľkokrát prepísala. S každým z mojich troch detí som sa niečo naučila, každé z nich je iné a jedinečné a rozhodne i to Vaše bude. Niektorým detičkám popiškanie nevadí, niektoré sú iba citlivé na vlhko bez ohľadu nato, v akej plienke sú balené, niektorým pomôže pocit sucha, iné sa prebudia, pretože chcú piškať. S tým veľa nenarobíte, iba si odtrpíte to zjapanie kým sa nepociká a dúfate, že potom zaspí naspäť. Za prvé tri roky sa z novorodeniatka, ktoré potrebuje nakŕmiť, prebaliť a nosiť stane malý človiečik schopný samostatne myslieť, papkať, hovoriť, chodiť na nočník... Nám dospelým tie tri roky ubehnú rýchlo, v ponímaní detí čas plynie oveľa pomalšie. A vôbec nie je jedno v akej plienke svoje najdôležitejšie vývinové obdobie strávia.