Vlk a jeho symbolizmus
sa Steiff návrhárom naozaj vydaril. Je nádherne jemný, sfarbený ako ten ozajstný, s výrazom porozumenia a inteligencie v očiach.
Ak chceme pochopiť vlka, musíme sa povzniesť nad množstvo falošných stereotypov a stredovekých povier a nazrieť do jeho srdca. Vlk je obeťou nepochopenia a nedorozumení a symbolom zla v mnohých stredovekých príbehoch.
Deťom rozprávame
, ktorý ohrozoval tri prasiatka, malé kozliatka i Červenú čiapočku. Pre nás dospelých sú to asociácie pre poučné príbehy, ktoré majú učiť deti opatrnosti typu neotvárať dvierka cudzím ľuďom ako kozliatka, nezhovárať sa s cudzími ľuďmi ako Červená čiapočka. A to je v úplnom poriadku, treba deťom zdôrazňovať dôležitosť týchto vecí, svet žiaľ vôkol nás nie je pre ne bezpečný tak, akoby sme si želali. Deti však vyrastajú na príbehoch o zlom vlkovi, ktoré nesmierne krivdia tomuto zvieratku a treba im vysvetliť akonáhle podrastú zo škôlkárskeho veku, že skutočný vlk sa od toho zlého rozprávkového veľmi odlišuje.Vlk nie je obrazom dravosti a teroru, ale zviera s vysokým zmyslom pre lojalitu a so silou. Mylná je i predstava "osamelého vlka". Vlk je spoločenský tvor.
Naši starovekí predkovia chápali vlka správnejšie než ho vykresľujú temné stredoveké príbehy a novodobé rozprávky. Existujú nádherné staroveké príbehy o vlkoch - vlk / vlčica odkojila vraj zakladateľov Ríma Romula a Réma. V nórskej mytológii Odin a Valkýrie jazdili na vlkovi. V Ázii vlk stráži dvere, ktoré umožňujú vstup do nebeských sfér. A vlk bol vraj predkom Džingischána. V keltskej mytológii je vlk symbolom sily mesiaca.
"Sila svorky je vlk, a sila vlka je svorka." Rudyard Kipling
Mnohí spisovatelia sa dokázali odpútať od predsudkov a vďaka tomu vznikli nesmrteľné príbehy o vlkoch, ktoré pozná snáď každý rovnako dokonale, ako rozprávku o Troch prasiatkach - vlci sa ujali chlapčeka Maugliho v Kiplingovej Knihe džunglí, Jack London venoval životu vlkov hneď dva nesmrteľné romány Biely tesák a Volanie divočiny, a príbeh vlčiaka Kazana od Jamesa Olivera Curwooda sa dočkal i pokračovania v knižke o Kazanovom synovi Bareem.
Vlk je jedným z najpozoruhodnejších symbolov v domorodom indiánskom totemizme. Sila vlka podľa amerických domorodých Indiánov prináša inštinkt, inteligenciu, túžbu po slobode a povedomie dôležitosti sociálnych kontaktov. Podľa
je vlk i symbolom narodených medzi 19. februárom a 20. marcom. Z ich ponímania vlka sa odvíja i význam vlka v duševnom kráľovstve zvieracieho spiritualizmu dnes - Toto nádherné zviera je synonymom pre vernosť, prefíkanosť, veľkorysosť, inteligenciu, priateľstvo, súcit a komunikáciu.
Vlk je neuveriteľný komunikátor.
Vyjadruje sa jasne pomocou dotyku, pohybov tela, očného kontaktu a mnohých zložitých vokálnych výrazov. Ľudia spriaznení s dušou vlka majú rovnaký sklon - sú neuveriteľne expresívni slovne i fyzicky. Sú prirodzene výreční rečovo a majú talent pre tvorivé písanie.
Prefíkaná inteligencia.
Vlci majú vysoký intelekt, ak pozorujeme ich stratégiu pri love, získavaní územia a migrácii.
Túžba po slobode. Vyjadrenie silných inštinktov.
Vlk je divé zviera, ktoré sa ťažko domestifikuje, spojenie s jeho dušou je výzvou k hľadaniu seba samého, k vyjadreniu vlastného ja a k dôvere vo vlastné inštinkty. Poukazuje na spôsob ako žijeme svoj život a konkrétne ako dôverujeme alebo nedôverujeme vo svoje inštinkty a intuitívne vedenie. Je povzbudením k hľadaniu vlastnej cesty spoliehajúc sa na seba samého.
Pocit ohrozenia, nedostatok dôvery v iných alebo seba samého.
Temná stránka vlka symbolizuje pocit zraniteľnosti, strach z ohrozenia a nedostatok dôvery v iných alebo v seba samého.