TOYS MADE IN EUROPE

Select Your Currency

Začíname s látkovými vložkami

S ktorými látkovými vložkami začať?

Ak ste začiatočník  v používaní látkových vložiek vyskúšajte si ich v pohodlí domova počas ľahkých dní alebo na noc. Navrhujeme začať s najsilnejšou vložkou, ktorá nie je určená na noc. To by v našej súčasnej ponuke zahŕňalo Anavy dennú vložku s PUL vrstvou. Vždy ju môžete použiť na noc v prípade, že by Vám bola prisilná. Na začiatok tiež navrhujeme kúpiť jednu z ľahších denných vložiek alebo slipovú vložku na koniec Vášho menštruačného cyklu. Niektoré ženy si radi kupujú na začiatok 6 kusov, iné si kúpia jednu za mesiac.

Ktorú látkovú vložku mám použiť ako ochranu pri menštruačnom kalíšku alebo tampóne?

Na ochranu pri používaní tampónov a menštruačných kalíškov sú vhodnejšie slipové vložky alebo ak chcete radšej dlhšie vložky tak si vyberte flanelové vložky.

Ktoré látkové vložky majú viac ako jeden rad patentiek na prispôsobenie rozličným veľkostiam nohavičiek?

Všetky vložky značky Anavy majú 2 patentky na dve rozličné pozície. Je dôležité si uvedomiť, že európska spodná bielizeň je vyrábaná v rôznych rozmeroch. Takže sa môže stať, že napriek uvedenej veľkosti Vám nie každá látková vložka bude sedieť perfektne na každé nohavičky. Hlavne treba byť opatrní pri výbere slipových vložiek, ktoré sú zvyčajne užšie ako väčšie vložky.

Ktorý materiál je najviac savý?

Na to neexistuje úplne zhodný názor. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že materiál na báze bambusu a konope je savejší ako materiál na báze bavlny. Mnoho výrobcov vložiek používa niektorú z osvedčených kombinácií, takže zvyčajne nenájdete vložku vyrobenú iba z čisto jedného materiálu.

Ktorá vrstva je najviac nepriepustná?

Preferencie sa veľmi líšia, preto sa snažime našu ponuku rozširovať. Vo všeobecnosti platí, že PUL je najviac vodoodolný a preto vložky s PUL vrstvou môžu byť vyrábané tenšie. Avšak mnohí sa v PUL vložkách potia a pokladajú ich za málo priedušné. Polyester flís funguje veľmi dobre, je pomerne spoľahlivý, pravda nie je taký nepriepustný ako PUL. Vlna je veľmi luxusná a pohodlná, pravda opäť nie tak nepriepustná ako PUL. Máme v ponuke vložky od Haipa Daipa, ktoré nemajú nepremokavú spodnú vrstvu, avšak majú savé jadro z bavlneného flísu, ktoré funguje veľmi dobre avšak potrebuje častejšie meniť. Sú velmi pohodlné na domáce použitie. A máme výlučne bavlnené vložky od Popolini, ktoré sú bez nepriepustnej spodnej vrstvy.

Ktoré vložky nemajú nepriepustnú PUL vrstvu?

Momentálne všetky naše slipové vložky v ponuke nemajú PUL vrstvu. Bez PUL vrstvy sú i značky Haipa Daipa, Naya, Popolini. Anavy dostať s PUL vrstvou i bez nej, s flísovou vrstvou. Všetky vložky majú v popise zloženie, aby Vám bolo jasné, čo kupujete.

Koľko vložiek potrebujem?

To veľmi záleží od Vášho životného štýlu, Vašej periódy, ako často si potrebujete meniť vložku, ako často periete, či používate výlučne látkové vložky alebo v kombinácii s jednorázovými vložkami. Väčšina žien používajúcich látkové vložky ich má v počte od 12 do 20 kusov. Niektoré i viac, ale to ani nie kvôli potrebe mať také množstvo, skôr preto, že majú radi na výber v rôznych dizajnoch.

Ktorá vrchná vrstva je pre mňa najvhodnejšia?

Podobne ako pri spodnej vrstve i tu sa preferencie veľmi líšia. Najviac odolné voči škvrnám sú umelé materiály ako flís a lycra. Niektorí ľudia uprednostňujú prírodné vlákna na dotyk s pokožkou a majú radšej bavlnu, konope alebo bambus. Veľká spokojnosť je s velúrovými tkaninami. Niektoré ženy uprednostňujú organické vlákno, taktiež sa snažíme držať v ponuke i čisto nefarbené tkaniny. Vo všeobecnosti sa najviac predávajú bambusový velúr a bavlna. Ak ste niekedy mali problémy s citlivosťou na jednorázové vložky alebo ste náchylní na kvasinkové infekcie, rozhodne by sme odporúčali výber prírodných vlákien.

Ako skladovať použité látkové vložky?

Pred použitím vyperte vložky aspoň dvakrát, aby ste ich zbavili prírodného oleja. Použité vložky je vhodné prepláchnuť studenou vodou a skladovať v menšom vedierku so studenou vodou. Ak máte problémy vyprať škvrny môžete ich namydliť žlčovým mydlom alebo nechať vybieliť na slniečku. Po skončení menštruácie ich môžete naraz hodiť do práčky s bielym prádlom. Stačí prať do 60°C, môžete prať i na 90°C, počítajte však s vyblednutím farieb a rýchlejším opotrebovaním.

Prečo uprednostniť látkové vložky z organickej bavlny pred jednorázovými plastovými vložkami?

V takmer každej známejšej značke jednorázových menštruačných vložiek a tampónov boli nájdené rôzne chemikálie, vrátane dioxínov. Dioxín je známy karcinogén a dokonca aj nízke hladiny expozície sú spájané s rakovinou krčka maternice, rakovinou prsníka a poruchami imunitného systému. Ak by nestačil dioxín, sú tu ešte pesticídy používané na pestovanie bavlny vyskytujúce sa taktiež v jednorázových menštruačných vložkách, ktoré sú spájané s vrodenými vadami, neplodnosťou, rakovinou prsníka a respiračnými chorobami. Plasty a lepiaca páska na jednorázových vložkách znižujú cirkuláciu vzduchu a vytvárajú stagnujúce prostredie vhodné na prekvitanie baktérií spôsobujúcich vaginálne podráždenie a kvasinkové infekcie.

Sú látkové vložky vhodné na inkontinenciu?

Látkové vložky sú vhodné na ľahkú inkontinenciu. V závislosti od ťažkostí by sme asi odporúčali radšej tie s PUL vrstvou.

Ako dlho vydržia látkové vložky?

Látkové vložky majú zvyčajne životnosť 5 rokov. Záleží samozrejme i od materiálu a spôsobu prania. Každý mesiac použijete minimálne 7 jednorázových vložiek, čo je 84 za rok (7x12),  420 za 5 rokov. To je veľká záťaž pre Vašu peňaženku i životné prostredie.

Budete mať v ponuke i iné značky?

Používanie látkových vložiek je zdravé pre ženy i prírodu. Táto kategória patrí k našim prioritným a ponuka sa bude každoročne rozširovať.