Výber pracieho prostriedku
Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť detergenty, plienky začnú smrdieť, môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, a začať prepúšťať.
Veľmi odporúčam vybrať si prací prostriedok určený špeciálne pre látkové plienky. Tieto produkty sú určené na to, aby si poradili s problémami, ktoré sa pri praní plienok môžu vyskytnúť. Ovšem, nemusíte si zvoliť z takýchto pracích prostriedkov. Je tu však niekoľko faktov, ktoré by ste pri výbere vhodného produktu mali zohľadniť.
* Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače - malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí - sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách a plátne, optické zjasňovače Vám zošúchávajú pokožku a môžu spôsobiť reakciu, ktorá pripomína spálenie.
* Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju "zjedia".
* Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy.
* Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie.
* Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii.
* Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú priveľa “skutočného mydla”. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti. Používajte pracie prostriedky bez mydla alebo s redukovaným obsahom mydla (menej ako 15% Sodium Soap)
* Používajte 1/2 až 1/4 odporúčanej dávky pracieho prostriedku.
* Používajte zmäkčovač vody, aj keď nemáte tvrdú vodu, aby ste si vystačili s minimálnym množstvom pracieho prostriedku. To znižuje riziko, že na plienkach zostanú zvyšky pracieho prostriedku.
* Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.
Z našej ponuky odporúčame ekologické pracie prostriedky vhodné na všetky druhy textílií:
Ulrich Natürlich
Sonett Neutral
Čo zohľadniť:
KONOPE, ĽAN – uprednostniť tekuté pracie prostriedky, pretože pri praní ľan zväčší svoj objem pri praní asi o 30% a v jeho dutinách sa usadzuje potom jedna z častých látok nachádzajúcich sa v práškových pracích prostriedkoch – kremelina, protihrudkujúca látka
BAMBUS – prať výlučne s pracími prostriedkami bez enzýmov (hlavne enzým cellulase) a sódy bikarbóny, ktoré rozkladajú celulózu, z ktorej je bambus viskóza vyrábaná (platí aj o tenceli od Popolini) – nepoužívať žlčové mydlo na škvrny
PUL – stačí opláchnuť z času na čas čistou vodou a voľne vysušiť, nedávať do sušičky, nepoužívať bielidlo, soľ na škvrny.
MIKROVLÁKNO - neprať v mydle, vysokodávkovanej sóde na prádlo, práškovom zmäkčovadle
Fľaky:
Fľaky nie sú UV stabilné, najlepšie je ich nechať vybieliť na slniečku.
V prípade potreby ich pred praním ošetrite žlčovým alebo olivovým mydlom.
Na bambus a syntetické tkaniny, polyester uprednostnite odstraňovač škvŕn s kvilájou mydlovou (Ulrich alebo Sonett).
Perkarbonát sodný:
- možno použiť na dezinfekciu, bielenie i odstránenie škvŕn.
- pri plienkach neodporúčame použiť priamo na fľak, dávkovať riedený vodou alebo do priehradky na pranie
Ulrich 100% perkarbonát sodný
výborný na mikrovlákno, aby tenzidy mohli naozaj pôsobiť a uvoľniť póry mikrovlákna od špiny.
Sonett + Sodasan zloženie:
Perkarbonát sodný (Natriumpercarbonat) >30%
Sóda na pranie (Sodium Carbonate) 15–30%
- vhodný na bavlnu, ľan, konope, zmiešané tkaniny
- nevhodný na vlnu, hodváb, umelé vlákno a mikrovlákno (na mikrovlákno je nevhodná sóda na pranie, použite prosím Ulrich perkarbonát sodný)
Zmäkčovače vody:
Sonett zmäkčovač vody obsahuje:
zeolity (viažu vápnik na vysokých teplotách) >30%
sóda na pranie (rozpúšťa vápnik) 15–30%
citráty (viažu vápnik na nízkych teplotách) 5–15%
Sonett obsahuje sódu na pranie. Pri umelých tkaninách a mikrovlákne uprednostnite prosím iné zmäkčovače vody:
- Ulrich kyselina mliečka
- Sonett kyselina citrónová
- Sodasan zeolit
Dezinfekcia:
Preperte plienky na 60 stupňoch na dlhom programe, zabíja to všetky baktérie a vyhnete sa páchnucim plienkam. Použite perkarbonát sodný do priehradky. Podľa možnosti vysušiť na slniečku, UV žiarenie ich opätovne dezinfikuje.
Pranie plienok s kuchynským prádlom ako utierky na 40 stupňoch môže spôsobiť množenie baktérií.
Tvrdé plienky:
- ukladanie pracieho prostriedku v plienkach
- tvrdá voda
Dávkujte menej pracieho prostriedku, prípadne uprednostnite použitie tekutého pracieho prostriedku. Tekuté pracie prostriedky dávkujte výlučne priamo do bubna, nikdy nie do priehradky. Používajte zmäkčovač vody, v prípade mikrovlákna kyselinu mliečnu.
Odstránenie vápenatého mydla z plienok:
- Nechajte plienky na pol hodinu (max 30min) namočené vo vedre s vodou s kyselinou citrónovou alebo mliečnou.
S používaním kyseliny to netreba preháňať, podobne ako ocot aj kyselina napáda gumičky na plienkových nohavičkách.
- Občas preperte plienky bez pracieho prostriedku, aby ste odstránili zvyšky pracieho prostriedku.
- Preperte plienky s 5 PL sódy na pranie, nechajte 3-4 hodiny odstáť a potom doperte. Pre istotu ešte jeden raz preplákať bez sódy a pracieho prostriedku (neplatí na mikrovlákno, pri mikrovlákne použite čistý perkarbonát sodný od Ulrichu, nie sódu na pranie)