Plienkovanie v noci
Výber nočnej plienky je jedna z najťažších a zároveň najdôležitejších vecí v živote bábätka. Veď všetci chceme, aby naše bábätká prespali noc pokojne a zobudili sa suché a šťastné. S trochou trpezlivosti to môžeme dosiahnuť i s látkovými plienkami.
I. ČO OČAKÁVAME OD NOČNEJ PLIENKY
Potrebujeme nájsť plienku, ktorá vysaje všetkú nočnú vlhkosť bez toho, aby bola príliš objemná a nepohodlná. Vhodný môže byť akýkoľvek štýl plienky (viacvrstvová, nohavičková, kapsová) . Dôležitým faktorom je, nakoľko je savá. Pokiaľ je savosť dostatočná, plienka bude fungovať výborne. Bonusmi sú stay-dry vrstva, pretože nebudeme plienku meniť, keď sa dieťatko pomočí, a priedušná vrchná vrstva proti zapareniu a spoteniu zadočka.
1. Dostatočná savosť na celú noc
Materiál, ktorý toho najviac zadrží , bude fungovať najlepšie. Najpopulárnejšou voľbou na noc sú pre svoju mimoriadnu savosť plienky vyrobené z bambusu a konope, bambus je okrem toho známy i tým, že pomáha odvádzať vlhko od pokožky bábätka. Ďalšou voľbou pre nočnú plienku je mikrovlákno. Mikrovlákno je taktiež veľmi absorbčné a zabalené do bavlny alebo bambusu dokáže vytvoriť jemné a nepriepustné kombo. Iba nezabudnite vkladaciu plienku z mikrovlákna zabaliť do viacvrstvovej plienky alebo položiť ju pod inú vrstvu látky, aby sa nedotýkalo pokožky dieťatka. Mikrovlákno vysaje prírodné oleje z pokožky bábätiek, takže ho nechcete priamo na nich. Položte savú vrstvu do mokrého centra, vpredu pre chlapčekov, v strede pre dievčatká.
Vyberte si konopné alebo bambusové plienky a vkladačky pre dostatočnú savosť.
Z akejkoľvek nohavičkovej alebo viacvrstvovej plienky môžete urobiť vynikajúcu nočnú plienku pridaním dostatočného množstva vkladačiek a výberom vhodných vrchných nohavičiek. Na výber je obrovské množstvo vkladacích plienok, ktoré budú fungovať. Môžete si vybrať vkladaciu plienku s flísovým povrchom pre suchý pocit pokožky alebo vkladaciu plienku špeciálne vyrobenú na nočné použitie.
2. Priedušná vrchná vrstva proti zapareniu
Najvhodnejšou vrchnou vrstvou na noc sú rozhodne vlna a flís, nie preto, že sú nepremokavejšie ako PUL (nie sú) ale preto, že sú priedušnejšie. To znamená, že ak ich použijete na adekvátne savé plienky, bude sa Vaše bábätko cítiť pohodlnejšie a bude sa v noci menej mrviť.
Vlna je to najlepšie čo môžete dieťatku dať. Je úžasnou voľbou na noc a nájdete ju v mnohých podobách. Pre bábätká sa zväčša používa merino vlna. Merino vlákno je iba zlomkom vlákna tradičnej vlny, čo ho robí jemnejším a to je i jeden z dôvodov prečo na dotyk nesvrbí. Vlna je priedušná, pohodlná a dokáže absorbovať veľké množstvo vody (30x svojej váhy) bez toho aby ste pocítili vlhko na dotyk. Vlna má termoregulačné schopnosti, udrží Vás v teple počas zimy a v chlade počas leta. Vďaka obsahu lanolinu je vlna zároveň i antibakteriálna. Lanolin obsahuje mastné kyseliny, ktoré reagujú so základnou močovinou vytvoriac soľ a vodu. Močovina je tou časťou moču, ktorá by za normálnych okolností vytvárala zápach. Vlnené nohavičky treba preprať a prelanolinovať iba raz za niekoľko týždňov alebo ak sú ušpinené od stolice. Najlepšie je použiť naťahovacie vlniačiky alebo longies. Sú veľmi veľkodušné voči objemu a budú sedieť na väčšinu plienkovacích systémov, ktoré si zvolíte.
Flísové vrchné nohavičky sú lacnejšou voľbou, ak si nemôžete dovoliť vlnu alebo je Vaše dieťatko na vlnu alergické. Napriek tomu, že flís je umelé vlákno, je veľmi priedušné, veľmi pevné a zároveň dokáže udržať vlhkosť. A flísové nohavičky sú o polovicu lacnejšie ako vlnené. Sú výborné dokonca aj počas horúcich letných dní. Flís neudrží až toľko vlahy ako vlna, takže vždy pridajte trochu na savosti. Ak používate flís ako vrchnú vrstvu na látkové plienky, vždy použite veľmi hrubý flís vyrobený zo 100% polyesteru. Ináč nebude dostatočne dobrý a bude prepúšťať vlhkosť.
Je ešte jeden veľký rozdiel medzi flísovými a vlnenými vrchnými nohavičkmi - väčšinu flísových nohavičiek nemôžete použiť niekoľkokrát za sebou bez vyprania. Ak flís navlhne, začne páchnuť po moči a musí byť vypraný. Naozaj dobrý flís znesie trochu vlhka a po dobrom vyvetraní môže byť opätovne použitý. Lacný , veľmi tenký flís, nie je dobrý na viac ako jedno použitie. Avšak flísové nohavičky nepotrebujú zvláštne ošetrenie - jednoducho ich operte spolu s látkovými plienkami.
Použite na noc vrchnú vrstvu vyrobenú z kvalitnej hrubej vlny, polar flísu alebo 100% polyester flísu.
3. Vrstva stay-dry
Vrstva stay-dry je na noc výborná. Babätká necítia vlhkosť, spinkajú pokojnejšie a Vy ich nemusíte počas noci prebaľovať. Avšak stay dry vrstvy sa nevyrábajú z prírodných ale syntetických vlákien, preto ich niektorí rodičia nepoužívajú. Nie je to vyslovené nutné mať stay-dry vrstvu ak ste ochotní prebaliť svoje dieťatko uprostred noci a dokážete ho nezobudiť, prípadne nie je citlivé na vlhko a nemrví sa. V takom prípade však radšej použite bambus na pokožku, nie je vyslovene stay-dry, ale čiastočne odvádza vlhko a je veľmi antibakteriálny. Kapsové plienky a plienky s mikroflísom všitým priamo ku gumičkám okolo nožičiek sú náchylnejšie na presakovanie ako nohavičkové alebo viacvrstvové plienky, pretože je veľmi dôležité či plienka dobre sedí (zvlášť u na boku spinkajúcich bábätiek) ak musí vlaha prejsť cez nesavú vrstvu predtým než sa dostane k savej časti. Ak chcete použiť stay dry vrstvu, radšej si vyberte takú, ktorá sa dá položiť na povrch než takú, ktorá je prišitá až k otvorom na nožičky a dbajte o to, aby vrchná vrstva okolo nožičiek dobre tesnila.
Použite vkladaciu plienku s flísovým povrchom,
alebo
flísovú separačnú vložku na povrch vkladacej plienky,
alebo
kapsovú plienku s flísovou vnútornou vrstvou,
ktorá odvedie vlhko od pokožky bábätka a dodá mu pocit sucha.
II. TYPY NOČNÝCH PLIENOK
Nohavičkové plienky
Vďaka savému materiálu, schopnosti pridávať vkladacie plienky a svojej priedušnosti sú nohavičkové plienky skvelým výberom na noc. Existuje veľmi veľa nohavičkových plienok, ktoré boli navrhnuté priamo iba na uspokojenie nočných potrieb bábätiek. Sú vyrobené zo savejších vrstviev ako zvyčajne. Výborné nočné nohavičkové plienky zvyčajne obsahujú konope a /alebo velúr pre ich schopnosť vysať obrovské množstvo tekutiny. Pod pripnutú vložku plienky môžete položiť ďalšiu vkladaciu plienku vlastného výberu a stále budete mať jemný materiál dotýkajúci sa pokožky Vášho dieťatka. Zatiaľčo kapsové plienky majú zvyčajne nepriepustnú PUL vrstvu (polyurethane laminate), nohavičkové plienky vyžadujú pridanie vrchných nohavičiek. Práve chýbajúca PUL vrstva je to, čo umožňuje nohavičkovým plienkam “dýchať”. Dýchať znamená , že vzduch môže cirkulovať až k pokožke bábätka. Nohavičková plienka je však iba tak dobrá, ako vrchné nohavičky, ktoré zvolíte.
Kapsové nohavičkové plienky sú ďalšou výbornou voľbou na noc. Kombinujú priedušnosť nohavičkových plienok s voliteľným množstvom pridanej savosti. Kapsové nohavičkové plienky majú zvyčajne vlastnú flísovú vnútornú vrstvu, ktorá udržuje pokožku Vášho dieťatka suchú počas celej noci. Tieto hybridné nohavičkové plienky schnú veľmi rýchlo a sú výbornou voľbou pre veľa naraz cikajúce dieťatko.
Zakryte nohavičkové plienky vlnenou alebo flísovou vrchnou vrstvou a vychutnáte si noci bez nehôd.
Použite bambusové a konopné nohavičkové plienky s vkladačkami s flísovým povrchom a vrchnými nohavičkami vyrobenými z vlny alebo flísu.
Viacvrstvové plienky
Viacvrstvové plienky sú rovnako dobré ako nohavičkové plienky pokiaľ sú vyrobené z vysoko savého materiálu ako konope alebo bambus (zošité v niekoľkých vrstvách na vyhnutie sa zápachu a problémom s praním). Dôležité je koľko materiálu je prítomného na zabezpečenie savosti a nie nakoľko sú zošité. Nohavičkové plienky sú iba pohodlnejšie na použitie. Viacvrstvové konopné plienky sú Ferrari viacvrstvoviek. Na trhu je v ponuke obrovské množstvo vynikajúcich konopných plienok.
Zdvojené plienkovanie. Zdvojené plienkovanie je presne to, čo vyjadruje. Jednoducho položíte jednu viacvrstvovú plienku do druhej na zabezpečenie dostatočnej savosti. Bude to síce vyzerať trochu objemnejšie, ale je to veľmi efektívny a ekonomický spôsob plienkovania. Nič lacnejšie na noc nenájdete. Poskladajte jednu plienku do vnútra druhej na miesto, kde to dieťatko najviac potrebuje (chlapci potrebujú viac savosti vpredu a dievčatká v strede.) Potom zabezpečte plienku na zadočku dieťatka so snappi sponkou alebo jednoducho na ňu natiahnite vrchné nohavičky.
Použite Premium viacvrstvové plienky vyrobené z 55% konope a 45% bavlny.
alebo
Zdvojte dve bavlnené viacvrstvové plienky: preložte jednu na tri časti do vnútra druhej.
Kapsové plienky
Kapsové plienky sú populárnou voľbou na látkovanie v noci pretože môžete do nich pridávať tak veľa savosti ako len potrebujete. Môžete použiť 2-3 vložky vyrobené z mikrovlákna, ktoré zvyčajne prídu s plienkou alebo konopné vkladacie plienky na dodanie ešte väčšej savosti. Niektoré spoločnosti vyrábajú špeciálne nočné vkladacie plienky a vložky do kapsových plienok. Ako vkladaciu plienku môžete použiť i viacvrstvové a štvorcové plienky. Zvlášť viacvrstvové plienky sú veľmi savé a skvelé, ak ich preložíte na tri časti do obdĺžnika a vložíte do kapsovej plienky. Viacvrstvová plienka sa dá obtočiť okolo vkladačky vyrobenej z konope, mikrovlákna alebo bambusu alebo dve viacvrstvové plienky môžu byť vložené jedna do druhej.
Kapsové plienky sa predávajú s flísovou alebo semišovou vnútornou vrstvou. Vďaka tejto vnútornej vrstve sú kapsové plienky výborné na odvádzanie vlahy od pokožky dieťatka a rovnomernú distribúciu vlahy pre lepšiu absorbciu. To udrží pokožku Vášho dieťatka suchú počas dlhých nocí. Čím viac vrstiev pridáte, tým bude plienka objemnejšia. Ale pokiaľ sa dieťatko dokáže dostatočne pohodlne pohybovať, s veľkosťou zadočka si starosti nerobte.
Ďalšou možnosťou nočného plienkovania sú flísové kapsové plienky. Ak použijete polar flís alebo 100% polyester flís, udrží to vlhko vo vnútri plienky. Týmto spôsobom získate priedušnú kapsovú plienku. Nezabudnite pridať o trochu viac savosti, flís nie je tak nepriepustný ako PUL.
Použite flísové alebo PUL kapsové plienky s 2-3 vkladačkami, akákoľvek kombinácia konope a/alebo mikrovlákna bude dostačujúca.
Zabezpečiť pre seba a svoje dieťatko dostatočné množstvo spánku a pokojnú noc je už aj tak samo osebe náročné. Nepridávajte si ešte starosti s mokrými plachtami. Môže chvíľu trvať a nemusí to byť jednoduché nájsť niečo, čo bude Vášmu dieťatku vyhovovať a pravdepodobne budete musieť pár nocí experimentovať s niekoľkými kombináciami, ale stojí to zato! Jednorázové plienky presakujú, odúvajú sa, vylučujú jedovaté kryštály a dioxín a neumožňujú pokožke dýchať. To nie oni sú tým správnym “ľahkým riešením”.