Merino vlna
Pri spomenutí vlny si mnohí myslia, že je teplá a škriabe. Nie je to pravdou! Merino vlákno je najviac hydrofilné zo všetkých vlákien a môže absorbovať a prepúšťať až 10 x viac vlhkosti, ako umelé vlákna. Každé vlákno môže absorbovať viac ako 1/3 svojej vlastnej váhy bez pocitu navlhnutého alebo mokrého dotyku. Merino oblečenie môže prepúšťať vlhkosť do atmosféry, aby udržalo telo v teple a suchu.
NEŠKRIABE
Merino vlna je oveľa jemnejšia ako tradičná vlna. Vlas vlny merino má hrúbku 15 až 25 mikrometrov (1 mikron je jedna tisícina milimetra, jedna miliontina metra). Väčšina ľudí cíti škrabanie od vlákien silnejších ako 28 mikrometrov. Tenšie vlákna neškriabu, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú.
VODOODOLNÁ
Povrch vlhy je hydrofóbny - odolný voči vode. Je potiahnutý vrstvou lanolinu, voskovým filmom.
NECÍTITE VLHKO
Jadro vlny je hydrofilné - miluje vodu. Dokáže pojať vlhkosť až do 35 % svojho objemu a hmotnosti bez toho, aby to človek pocítil.
PRÍRODNÝ TERMOSTAT
Merino vlna dokáže zahrievať alebo ochladzovať ľudské telo. Odvádza vlhkosť od tela vo forme pary a prepúšťa ho na druhej strane; tým bráni lepkavému a mokrému pocitu na pokožke, kým syntetické tkaniny odvádzajú pot až po skvapalnení, preto chladia.
SKVELÁ I NA LETO
To, že je vlna skvelá na zimu je dobre známe. Menej ľudí vie, že vlna je skvelá i na horúce letné dni. Dokonca beduíni na Sahare nosia tenkú vlnenú vestu, aby ich udržiavala v chlade. Keď sa pot vyparuje z pokožky, chladí pokožku i okolitý vzduch. Milióny vzduchových vreciek vytvorených v bunkách vlny zachytávajú tento chladný vzduch a chránia telo pred vonkajším teplom. Jadro vlnených vlákien je hydrofilné (miluje vlhko) a dokáže absorbovať 1/3 svojej hmotnosti vo forme vody (odhady sú 27%-36%) bez toho aby ste pocítili vlhkosť. Vonkajšok vlnených vlákien je hydrofóbne (nenávidí vlhko). To znamená, že zatiaľčo vlákna zachytia vlhko a pot, pokožky sa dotýka hydrofóbna vrstva, takže cítite sucho, aj keď je vlna nasiaknutá potom. V tomto stave môže byť tkanina o trochu ťažšia.
VYSOKÁ PRIEDUŠNOSŤ
Každé vlákno vlny merino dýcha svojou vnútornou štruktúrou, preto i husto tkaná vlnená látka je výborne priedušná. Naopak husto pletené tričko z umelých vlákien nedýcha (ako igelitka), pretože priedušnosť syntetických vlákien je určená množstvom medzier v látke.
ŽIADNY ZÁPACH
Vlna obsahuje lanolín, ktorý má antibakteriálne vlastnosti. A keďže vlna pohlcuje vodu do vnútra vlákna, na povrchu nie je vlhkosť, ktorá by bola vhodným prostredím pre baktérie. Nezapácha ani po opakovanom prepotení alebo pomočení.
ODOLNÁ VOČI HORENIU A UV ŽIARENIU
Vlna má nižší sklon k horeniu ako ostatné textilné vlákna. Proteín keratín nepodporuje horenie. Kým počiatočný plameň môže spôsobiť tlenie, nevznieti sa. V porovnaní so syntetickými vláknami sa vlna pri horení netaví. Poskytuje vysokú ochranu proti UV žiareniu.
JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA
Stačí prať raz za mesiac. Netreba žehliť.
VEĽKÝ VÝBER
Rôznorodosť je jednou z výhod vlnených nohavičiek. Na výber je veľmi veľa typov a modelov.
EKOLOGICKÁ
Vlna je prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný zdroj. Nie je vyrábaná za použitia ropy a chemikálií ako syntetické textílie.
DOBRÝ POCIT
Zakaždým, keď oblečiete dieťatko do vlnených nohavičiek máte dobrý pocit: že ste mu dali tú najlepšiu plienkovaciu alternatívu - tú najpriedušnejšiu a najprírodnejšiu.
ALERGIA NA VLNU
Alergia na vlnu je zriedkavá, v skutočnosti je to alergia na prírodný tuk - lanolín, ktorý vlna obsahuje. Iba sa presvedčte, že to nie je alergia na prípadné chemikálie v lanolínovej kúre - kvalitný predávaný lanolin je zbavený pesticídov.
PRE POROVNANIE
1. merino vlákno vs tradičné vlákno:
2. merino vlákno vs tradičné vlnené vlákno vs umelé vlákno:
3. vlákno merino vlny používanej na oblečenie dotýkajúce sa pokožky má okolo 17 mikronov, na výrobu vonkajšieho oblečenia (napr. svetre) 24 mikronov, tradičné vlnené vlákno má 30-32 mikronov, ľudský vlas má hrúbku 60-80 mikronov.