OD 2010. Hračky a bábiky
vyrobené v Európe.

Vyberte svoju menu

Starostlivosť o pokožku chodidiel a nôh

Nohy potrebujeme, používame ich každý deň. A preto by sme nemali zanedbávať starostlivosť hlavne o nadmerne zaťaženú pokožku chodidiel. Suché, zhrubnuté, popraskané päty sú nielen nevzhľadné, ale často aj zdroj bolesti a rozpakov. Dobrou správou je, že môžete mať hladučké päty ako bábo s mastičkami, prípadne za pomoci od lekára.

Pozor! Suchá a zhrubnutá pokožka však nie je sú to isté.

Kde nájdeme zhrubnutú pokožku

Zhrubnutá pokožka sa zvyčajne nachádza na miestach vystavených vysokému tlaku a zaťaženiu. To sú päty, okraje palca a malíčka a vrcholky prstov. Zhrubnutá pokožká má silnú, žltú farbu a zvyčajne je necitlivá (nazýva sa aj callus).

Zhrubnutá koža je spôsobená tlakom - koža stvrdne ako ochranný mechanizmus v reakcii na prekročenie tlaku a trenia. Ak by koža neztvrdla, tak by sa mechanizmus zrútil.

Takže nepoužívajte hlava-nehlava škrabky a ostré nástroje na zhrubnutú pokožku. Pamätajte na to, že zhrubnutá pokožka vznikla ako ochrana a ak budete robiť všetko preto, aby ste ju odstránili, stratíte túto ochranu. Je lepšie ostrániť zhrubnutú pokožku pomali a nechať malú vrstvu pozadu na tlmenie nárazov. Skôr pouvažujte o príčinách vzniku zhrubnutej pokožky.

Mať zhrubnutú pokožku nie je normálne, pokúste sa spýtať odborníka, napríklad či nenašľapujete zle, normálne fungujúca noha by nemala mať vysoko tlakové oblasti - pokúste sa napríklad zaťažovať vedome druhú nohu či inú oblasť nohy pri chodení, a zaobstarajte si niečo na tlmenie nárazov, čo absorbuje nadmerný tlak, napr. vložky do topánok, polstrované podrážky..

Čo sú to popraskané päty

Popraskané päty sú spôsobené prasknutím alebo roztrhnutím pokožky. Toto prasknutie môže byť spôsobené v dôsledku suchej alebo zhrubnutej pokožky (callus), ktorá praskne pod tlakom.

Keď pokožka okolo päty zhrubne, zoschne, stráca ohybnosť  a pružnosť a môže prasknúť i pod miernym tlakom akým je chodenie. To sa môže zhoršiť u ľudí, ktorí majú veľkú tukovú pätu, ktorá vyžaduje viac elasticity od pokožky, aby sa vedela rozšíriť pod tlakom. K ďalším príčinám zvýšeného tlaku  patria pridlhé státie, tehotenstvo alebo nadváha.

Príčiny popraskanej päty

- Chodenie naboso alebo v obuvi akým sú vysoké podpätky či sandále s otvorenou zadnou časťou, čo vysušuje nohy.
- Tesné topánky, ktoré nepodporujú rozšírenie päty do strán pod tlakom.
- Genetika. Typ pokožky je genetický. Niektoré päty zhrubnú a vôbec nepraskajú, iné nemajú ani zhrubnutie a predsa prasknú po dni strávenej na pláži.
- Dlhé státie v práci alebo doma, obzvlášť na tvrdej podlahe.
- Dlhé státie vo vode.
- Zvýšenie telesnej hmotnosti, ktorá spôsobuje zvýšenie tlaku na päty, a ten zas zhrubnutú pokožku, callus. So zvýšenou hmotnosťou sa päta potrebuje rozšíriť a teda môže prasknúť.
- Nehygienické podmienky, rovnako aj plesňové infekcie.
- Nezdravá, šupinatá pokožka, ktorá môže byť spôsobená klímou, akými sú nízka vlhkosť počas suchého leta alebo studenej zimy.
- Nedostatok vitamínov, minerálnych látok, zinku a podvýživa.

Existujú aj lekárske príčiny popraskanej päty - problémy so štítnou žľazou, estrogénna nerovnováha, problémy s krvným obehom, diabetes, dermatitída, ochorenie obličiek, lupienka, ekzém a ďalšie. U starších pacientov môžu byť popraskané päty príznakom zvýšeného tlaku a predstupňom k preležaninám. V takýchto prípadoch nechajte problém posúdiť lekárovi pred začatím domáceho liečenia.

Lekár

Mierne popraskané päty môžu byť liečené i doma, ale pre dosiahnutie lepších výsledkov sa aspoň raz poraďte s lekárom. Lekár dokáže bezpečne odstrániť odumretú pokožku z nôh za 30 min a zanechá vaše chodidlá mäkké a hladké. Takisto Vám poradí, aký druh krému použiť pre Váš typ pleti, prípadne vylúči vážnejšie zdravotné dôvody, prečo je pokožka suchá a praská.

Jednoduché úpravy v dennom režime zahŕňajú:

- Používajte balzam na päty alebo hydratačný krém na báze oleja dvakrát denne. Natretie päty ráno je veľmi dôležité, pretože zvyšuje pružnosť pokožky predtým, ako začne hektický deň, ktorý zaťaží päty. Ak sa Vám nepáči balzam na nohy, stačí použiť i malé množstvo na okrajoch päty a popraskané oblasti. To znamená menej mastnoty na nohách s menším rizikom pošmyknutia.
- Používajte pravidelne prírodnú pemzu alebo jemný pilník (nie kovový!) na odstránenie zhrubnutej pokožky v menej závažných prípadoch. Jediný spôsob ako si pilníkovať nohy je často a málo a nikdy nie s kovovým pilníkom. Vo závažnejších prípadoch by mal odstrániť zhrubnutú pokožku lekár. Prípadne Vás "naštartuje" tým správnym smerom a poradí pre budúcnosť.
- Ak praskliny začnú krvácať, použite antiseptikum na zabránenie infekcii a udržiavejte nohy v čistote obväzom, ak je to potrebné.
- Používajte výlučne uzavreté topánky a dobré ponožky, keď môžete. Vyhnite sa otvoreným sandálom a nechodievajte naboso.
- Pite veľa vody, aby bola Vaša pleť hydratovaná.
- V niektorých prípadoch pomáha nosiť vložky do topánok, ktoré bránia tomu, aby sa päta príliš rozširovala.

Odstránenie zhrubnutej pokožky

Odporúča sa prvú hrubú pokožku nechať odstrániť odborníkovi, a potom sa o ňu starať doma

1. Navhlčite si nohy vlhčeným detským obrúskom.. pokožka by nemala byť ani príliš mokrá ani príliš suchá.
2. Pomocou pilníka na päty s jemnou zrnitosťou (typu pieskového papiera) pokožka zíde podobne akoby ste gumovali ceruzku z papiera .. Nikdy nepoužívajte kovové pilníky!!!  Použite jemný pilník, najlepšie ak nájdete typu šmirgľového papiera, samozrejme nepoužite na nohy papier z garáže, ale dbajte o jemnú zrnitosť.
3. Naneste hydratačný krém. Lekár Vám odporúči krém s obsahom minimálne 10% urea. Urea sa prirodzene vyskytuje v koži a je magnetom na vlhkosť a zvyšuje obsah vody v pokožke. Aplikujte denne.

Suchá pokožka

Suchá pokožka je... hmm múdre vysvetlenie, suchá. Znamená to, že jej chýba vlaha. Môže sa objaviť kdekoľvek na nohe a je viac do biela, na rozdiel od žltej, ktorá znamená zhrubnutú pokožku na päte, palci či malíčku.

Starostlivosť o suchú pokožku je pomerne jednoduchá.

1. Najskôr treba odstrániť všetku odumretú pokožku, pretože hydratačný krém sám od seba nebude iba tak pôsobiť. Z jednoduchého dôvodu - je ťažké rehydratovať odumretú pokožku. Ide o to, odstrániť starú kožu a hydratovať novú. Nebojte sa použiť silný tlak a kefu alebo silnú špongiu. Odstraňujte odumretú  pokožku pravidelne, raz týždenne.

2. Hydratačný krém či mlieko by sa mali aplikovať každý deň. Vzhľadom na to, že výmena kožných buniek nastáva zhruba každých 30 dní (strata odumretej pokožky, náhrada na novú), tak natrieť sa iba raz týždenne - čo je 4x za 30 dní nestačí.

3. Nikdy si nenatierajte hydratačný krém medzi prsty, pretože zvyšujete riziko plesňových infekcií. Myslite na huby, čo je ich najideálnejšie prostredie na ich rast? Tma, teplo a vlhko. Preto medzi prstami najľahšie rastie pleseň. Dôkladne ich vysušte a nehydratujte.

V prípade, ak nemáte závažné zdravotné problémy, s pravidelnou starostlivosťou by ste mali mať chodidlá krásne a jemné ako bábätko.


Starostlivosť o pokožku nôh a chodidiel