Pranie plienok
Pranie nových plienok
Keď po prvýkrát periete nové plienky a príslušenstvo stačí použiť jednoduchý prací cyklus s minimálnym množstvom detergentu. To zmäkčí všetky plienky s PUL, zo semišovej látky, mikroflísu alebo mikrovlákna a odstráni z nich chemický zápach. Môžete oprať všetky plienky 2-3 krát pred použitím, ale nie je to potrebné. Iba ich to zmäkčí a stanú sa savejšími, ak tak urobíte.
Ak máte nejaké plienky či vkladačky vyrobené z konope, budú potrebovať vyprať a usušiť viackrát pred použitím. Konope je plné prírodného oleja a kým ho všetok neodstránite, plienka nebude plne savá. Konope bude potrebovať až 8-11 vypraní než sa stane plne absorbčným.
Bavlnené plienky musia byť taktiež vyprané a usušené niekoľkokrát pred použitím. Podobne ako konope aj bavlna obsahuje prírodný olej, ktorý musí byť odstránený než sa plienka stane plne absorbčnou. Môže trvať 6-8 vypraní než sa odstráni všetok prírodný olej z bavlny. Môžete ich však začať používať už po 4-5 vypraniach, vtedy už budú dostatočne savé.
Bambus je ďalším materiálom, ktorý sa stane savejším po vypraní. Odporúčam oprať ho 2-3 krát pred použitím.
Pred samotným praním
* Odstráňte z plienok všetky tuhé nečistoty.
* Stolica výhradne materským alebo umelým mliekom dojčených bábätiek nemusí byť odstránená - sama sa operie.
* Vyjmite vkladacie plienky z kapsových plienok.
Základné pokyny pre pranie plienok
* Vždy používajte Vašou práčkou najvyššiu povolenú hladinu vody.
* Začnite so studeným plákaním, bez detergentu.
* Po studenom plákaní môžete pridať ďalšie prádlo a vyperte plienky pracím programom ako zvyčajne , použijúc 1/4 šálky svojho zvyčajného detergentu alebo ak používate prací prostriedok vyrobený priamo na plienky nasledujte pokyny na obale.
* Dokončite pranie s extra plákaním.
Prvé studené plákanie slúži na odstránenie všetkých nečistôt, druhé na odstránenie všetkého pracieho prostriedku. Ak si želáte vynechať niektorý z krokov, vynechajte tretí.
Moderné práčky z enviromentálnych dôvodov používajú stále menej vody čím sa zhoršuje vypláchanie zvyškov detergentov. To nie je dobré ani pre Vaše plienky ani pre Vaše dieťatko. Zvyšky pracích prostriedkov urobia plienky repelentnými (budú odpudzovať vlhko) a navyše budú spôsobovať Vašemu dieťatku podráždenie pokožky (detergent sa pri kontaktu s močou začne uvoľnovať a dráždiť pokožku).
Ďalšie typy a triky
* Vždy pozapínajte suché zipsy a zaviažte šnúrky.
* Desitin a iné zink oxid obsahujúce krémy proti zapareninám urobia škvrny na Vašich plienkách. Ak ich potrebujete, používajte ich so separačnými vložkami.
* Pranie viac ako dvoch tuctov plienok naraz spôsobí ich žmolkovanie v dôsledku prílišného trenia.
* Pranie viac ako dvoch tuctov plienok spôsobí nedostatok vody v práčke. Plienky nasiaknu vodou a budú sa prať bez nej. Nízka voda v práčke zároveň spôsobí, že sa z plienok neodstráni všetok prací prášok.
* Jeden odstreďovací cyklus navyše urýchly sušenie Vašich plienok.
* Mokré farbené plienky môžu zanechávať otlačky ak ich niekde pozabudnete položené.
* Neperte nové konope s inými plienkami. Prírodný olej tkaniny vnikne do ostatných plienok a vkladačiek.
* Perte plienky zvyčajne na 30°C a studenom plákaní. Pranie na vyšších teplotách je v poriadku z času na čas, ale pravidelne to ovplyvní životnosť gumičiek a suchých zipsov.
* Nepoužívajte žiadne typy aviváže, pokryje vlákno a zníži savosť plienky. Navyše zvyšky aviváže spôsobia podráždenie pokožky dieťatka. Toto je trošku otázne pri veľmi tvrdej vode. Aviváže s čistou kyselinou citrónovou napríklad (Ecover, Sonett, Sodasan) zmäkčia plienky bez zníženia ich savosti.
* Vyhýbajte sa pravidelnému používaniu sušičky. Chuchvalce, ktoré odstraňujte z filtra odniekadiaľ pochádzajú!
* Nepoužívajte bielidlá, drsné odstraňovače škvŕn, sódu bikarbónu a ocot s bambusovými produktami.
* Ak necháte plienky so škvrnami (alebo akékoľvek iné prádlo) deň na slnku, škvrny zmiznú ako mávnutím čarovného prútika.
* Plienky odstreďujte max na 800-1000 otáčok. Predĺžite tak ich životnosť.